KANDELABER, sengustaviansk, omkring 1800.
För tre ljus, sockel och skaft i svartspräcklig marmor, karyatid hållandes ljushållare med mittskaft i form av fackla omslingrad av orm. Höjd 48cm.
Slitage. Dekor saknas. Nagg.