SOCKERSKÅL PÅ FOT MED STRÖSKED, silver, senempire, Jakob S. Lundberg, Stockholm 1845. Vikt tot ca 730 gram.
Godronnerad skål på skaft med nod, välvd fot på fyra svängda fötter. Uppsvängda handtag. Välvt lock med knopp. Floral dekor. Höjd 29,5 cm. Strösked modell Gammal fransk, Johan Wållers, Linköping 1853, längd 19 cm.
Slitage, smärre buckla. Smärre dekorskador på ornament under lockknopp. Ströskeden med graverade initialer.