CLAUDE MICHEL CLODION, (efter), signerad, bordspendyl, förgylld brons, Frankrike, 1800-talets andra hälft.
Tudelad. Överdel signerad Clodion. Underdel med reliefdekor av voluter, rocailler och bladverk. Saknar original urverk. Överdel med bock och 5 putti. Total bredd 86. Total höjd 70 cm.
Sentida batteridriven urtavla. Några dekorelement saknas. Fläckar. Repor och märken. Slitage.