Förgylld brons samt vit marmor. Urhus i form av divan med sittande kvinna. Vitemaljerad urtavla. Marmorsockel med dekor av blomstergirlander. Pendel finns. Höjd 48. Bredd 44 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Slitage. Repor och märken. Marmor med nagg och lagning.