CARL ELDH, skulptur, brons "Maja", signerad C. Eldh.
Signerad C. Eldh. Gjutarstämpel Herman Bergman Fud. Motivet koncipierat 1919. Brunpatinerad brons. Höjd 12 cm.
Obetydligt slitage.
Esbjörn Kronbergs samling.
Karl Asplund, "Carl Eldh", SAK, 1943, jfr bild sid 181, motivet omnämnt sid 181-182.