Modern Art & Design 660
Huutokauppa: 19.−20. marraskuuta 2024
Important Winter Sale 661
Huutokauppa: 11.−13. joulukuuta 2024

VÄRMEHUV SAMT KAROTT MED LOCK, pläter, England. 1900-talets första hälft.

Oval värmehuv med fällbart lock, fyra nedåt avsmalnande ben med tassfötter. Längd 30. Rund karott med handtag av benimitation, välvt lock krönt av handtag, tredelad insats, diam 27. Höjd 20-23 cm.

Slitage, repor.

Lähtöhinta
2 000 SEK