Teak. Rektangulär form, på ben. Tre slagluckor med bakomvarande hyllor och lådor. Mittersta luckan i dekor av rutnät. Etikettmärkt "AB Tabergsmöbler, Smålands Taberg". Längd 152, bredd 45, höjd 106 cm. Nyckel finns.
Bruksslitage. Märken, repor och stötmärken. Pivågångjärn något defekt. Undertill rester av lim.