Sabel för underofficerare i marinen med handbygel och dekorerad klinga, slida av läder med mässingsbeslag, samt två sablar för polisen med Stockholmsstads emblem. Längd ca 65-83 cm.
En slida saknas. Två med skador. I övrigt allmänt bruksslitage och skador.