SKRIVBORD, Karl Johan, 1800-talets början.
Mahognyfanérat med inläggningar kring lådor samt beslag i mässing. Ovala beslag med rosettdekor. 5 lådor i front. Skinn klädd skiva i grönt. Avsmalnade mässingskodda ben. Längd 132, bredd 63, höjd 76 cm. Nyckel finns.
Slitage. Repor. Senare skinnklädsel. Mässingskanter med bucklor.