Fäste av förgylld mässing. Tveeggad klinga, Svalling, märkt Konungen, Fäderneslandet samt Lilla Riksvapnet. Stålbalja. Total längd 97 cm.
Några repor och märken.
Har tillhört Regementsintendent och Kapten på Svea Livgarde Nils Adolf Kellin 1862-1919.