STOL, sengustaviansk, omkring 1800-tal.
Genombruten rygg med vertikala spjälor i form av palmetter. Kopplade ben i h-kryss. Stoppad fast sits, dock ej klädd.
Slitage, repor och nagg/mindre stötskador. Maskstungen. Renoverad och kompletterad.