POTTSKÅP, sengustavianskt, möjligen Stockholmsarbete, omkring 1800.
Fanérat med mahogny. Lucka i fronten med underliggande låda. Mässingsbeslag. Bredd 49 cm, Djup: 39 cm, Höjd: 76 cm.
Slitage, smärre fanérsprickor, repor. Senare lås samt skiva, låda går ej att stänga. Lagning. Nyckel saknas.