Böjd klinga i stål. Skaft i trä med inläggningar i pärlemor. Lackerad skydd till klinga. Klingans längd ca 33 cm. Total längd ca 214 cm.
Slitage. Fästplugg till klinga saknas. Dekor skador. Klinga med hårt slitage.