POTTSKÅP, Karl-Johan, tidigt 1800-tal.
Mahognyfanér. Rak form på nedåt avsmalnade ben. Dörrpar med ovan-samt underliggande utdragslåda. Dekor av intarsia, dessa bland annat i form av solfjäderliknande formationer. Längd ca 40, djup ca 25, höjd ca 76. Nyckel finns.
Slitage, repor och stötskador (bland annat sprickor i fanér). En skada, denna invändigt. Mindre renovering och komplettering.