BORDSUPPSATS, porslin, Empire, tidigt 1800-tal.
Förgylld dekor av polykroma blomstergirlanger. Två uppsatser med lock. Höjd 12,5 cm. Fatets längd 26 cm.
Bruksslitage. Enstaka spricka.