SOFFA, gustaviansk/allmoge, Norrbotten, Råneå socken, 1800-talets första hälft.
Vitmålad med förgylld dekor, bl.a. i form av vriden bandedekor. Spjälad rygg samt sidor. Längd ca 177 cm.
Möjligen delvis kompletterad. Slitage. Senare bemålning. Sits med skador. Sprickor.