SKÅP, rokoko, 1700-tal.
Ek och almfanér. Fyra spiralvridna kopplade ben med kulfötter. Överdel med två dörrar samt underliggande utdragbar låda. Uppsvängt profilerat krön. Bakom dörrpar två lösa hyllplan samt skedhylla. Beslag i mässing. Längd ca 147, djup ca 54, höjd ca 217 cm. Nyckel finns.
Slitage, ställvis hårt. Höger dörr med kraftig slagning. Senare benställning. Listdelar saknas. Tapetrester invändigt. Fanérsprickor.