Rund mahognyfanerad skiva med smal kantrand av ljusare träslag, fyrdelad centralfot. Diameter 134 cm, höjd 72 cm.
Bruksslitage. Märken och repor. Fläckar. Ett djupare märken på skivan. Slitage. på benavsluten.