Förgylld brons, på marmorsockel. Krönande svartmålat klot med gulmålade romerska siffror. Urtavla med visare för månad, datum, veckodag. Höjd 46 cm.
Slitage, klotet med senare bemålning. Funktion ej kontrollerad. Nyckel saknas.