KULVASER, 2 st, fajans, Ewald Dahlskog, Bobergs Fajansfabrik, Gefle 1930-43.
Två nyanser av blå glasyr. Höjd: 12 resp 16,5 cm.
En vas med mindre nagg, slitage, repor.