Dekor av blomster, slott och herresäten. Kaffekanna, gräddsnipa, karott, 3 st fat, 12 st tallrikar, 6 + 12 djupa tallrikar, 12 + 18 assietter, 6 st kaffekoppar med fat, 10 st tekoppar med fat. 3 st fat till tekopp, 2 st fat till kaffekopp samt lock till kanna medföljer.
Bruksslitage. Tillverkningsdefekter. 5 delar med nagg. Enstaka sprickor. Krackeleringar. Kaffekanna med mycket krackeleringar och missfärgning.