Löstagbar stomme. Stomme i metall. Patinerad. Genombrutna gavlar. Längd ca 210. bredd ca 92, höjd 81 inkl gavlarna.
Bruksslitage. Senare förlängd och förstärkt. Märken och repor. Anlöpningar.