BOKSKÅP, nyrenässans, 1800-talets slut.
Rotfanerad bl a. Dörrpar med hyllinredning, upptill glasat dörrpar. Kulfötter. Längd 110, djup 47, höjd 230 cm. Nyckel finns.
Fanérskador, listbortfall. Ett glas bytt.