PARTI SARPANEVA, 3 delar, gjutjärn, emalj, Timo Sarpaneva för Rosenlew, Finland, 1960-tal.
Stekgryta med löstagbar hänkel i teak. Höjd 16 cm. Diameter 19 cm.
Gryta. Längd 29,5 cm. Höjd 17,5 cm.
Stekpanna. Diameter 23 cm. Höjd 10 cm.
Bruksslitage. Emaljskador vid kanter. Repor, emaljkrakelyr invändigt.