OSCAR BJÖRCK, olja på duk, signerad.
Porträtt av fru Vera Wicander. 87x103 cm.
Sedvanligt ytslitage. Mindre dukskada samt färgbortfall.
Ursprungligen i direktör Carl August Wicanders samlingar, Stockholm / Harpsund.
"Konst i svenska hem", vol. II, band 5, upptagen under samling 374: "Direktör Carl August Wicander, Cardellgatan 1, Stockholm".