SOFFBORD, "Elips", Piet Hein och Bruno Mathsson, Värnamo, 1900-talets andra hälft.

Skiva i masurbjörk på förkromade spännben. Etikettmärkt Piet Hein Bruno Mathsson. Mathsson International AB Made in Värnamo Sweden. Längd 120 cm, bredd 80 cm, höjd 52,5 cm.

Bruksslitage.

Lähtöhinta
2 000 SEK