Ek. På hjultrissor. Fällbar bordsskiva med underliggande låda. Skuren dekor. Svarvade ben. Längd 123 cm, bredd 76 cm, höjd 74 cm.
Slitage. Trä med skador och bortfall. Sprickor, fläckar, stötmärken. Nyckel saknas.