Mahognyfanér. Oval form med raka ben. Höjd ca 75. Längd ca 59+59. Bredd ca 100 cm. En iläggsskiva, 67 x 105 cm.
Slitage. Fanérskador. Maskstunget. Reparerat och förstärkt.