SPEGEL, Karl Johan, märkt Carl Gustaf Fyrwald, verksam 1776-1816. Stockholms hallstämpel.
Förgylld. Krön med dekor av solformation och kant av akantusblad. Spegel flankerad av kolonnetter med banddekor. Tvådelad glas. Baksida märkt med Stockholms hallstämpel, troligen 1820 samt brännmärkt "CGF". Fyrwalds änka stämplad fram till 1830. Höjd 170 cm.
Sprickor. Slitage. Anlupet. Smuts. Skador.