BIBLIOTEKSBORD, art déco, "Charles", Axel Einar Hjorth, Nordiska Kompaniet. 1920-tal.
Brunbetsad ek. Rektangulär skiva på kopplade ben med balusterform. Rikt skuren dekor. Längd ca 150, bredd ca 65, höjd ca 73 cm. Brickmärktm AB NORDISKA KOMPANIET R33544-241229
Slitage, repor och nagg/märken.