DEJAN ANTONIJEVIC, C-print, triptyk, signerad och daterad 2003 och numrerad 2/5 a tergo.
"Referendum Eve Stockholm", 2003. 60 x 52 cm/vardera.
Ej examinerad ur ram.
”Dejan Antonijevic använder dokumentärt foto med referenspunkter i ett konsthistoriskt välkänt måleri. […] Antonijevic har hittat vildmarken i staden, den vildmark som förrförra århundradets konstnärer tillbad som uttryck för det ”nordiska”, men som vi egentligen inte sett röken av på åtminstone hundra år. ” – Anders Olofsson, Konsten.net, arkivet 2005.