Online-teemahuutokaupat
Helsinki Winter Sale F504
Huutokauppa:
Selected Gifts E1128
Huutokauppa:
Curated Timepieces – November F529
Huutokauppa:
Josef Frank and Friends – Winter Edition F534
Huutokauppa:
Jern's Weapon Collection E1122
Huutokauppa:
A Swedish Private Collection F578
Huutokauppa:
The Beautiful Line F593
Huutokauppa:
Design Jewellery Online E1100
Huutokauppa:

HÖRNSKÅP. Allmoge, sk änglaskåp. Skåne 1800-tal.

Bemålat, med datering 1858. Överdel med uppsvängt krön med skuren ängel. Genombrutet staket. Svarvade kopplade ben. Bredd 79, djup 40, höjd 176 cm. Nyckel finns.

Kompletterade och förstärkta delar och bemålning, smärre maskstunget. Färgbortfall och bruksslitage.

Lähtöhinta
20 000 SEK