Handtag och slida i ben med skuren dekor av figurer i spetsmössor. Tigrar,elefanter, parställda hjortar och antiloper. Böjda klingor i stål med dekor. Längd 51.
Slitage. Märken och repor. Anlöpningar. Sprickor. Missfärgningar. Torrsprickor. Nagg. Fils ur kanten av höljet.
Proveniens upptäcksresande Sven Hedin. Fotografi medföljer.