Patinerad metall. Urhuset krönts av sittande man vid rester av kolonner. Emaljerad urtavla med romerska siffror, märkt "MARSHALL & FILS A PARIS". pendel medföljer. Längd 37, höjd 49 cm. Nyckel finns.
Ytslitage, urtavlan med sprickor. Urverkets bakstycke samt urtavlans glas saknas. Ej funktionstestad. Bakstycke med mindre skada samt lagning.