CHIFFONJE, nyrokoko, 1800-talets andra hälft.
Valnöt, 4 lådor, skrivklaff med innanför liggande lådinredning, skuren dekor bla handtag i form av grenar. Bredd 113 djup 54 höjd 143 cm. Nyckel finns.
Slitage. Fanerlagningar. Enstaka sprickor. En knopp saknar glasdetalj.