Ek. Rikt skuren dekor. Tvådelat. Upptill två skåp. Nederdel med dörrpar och två lådor. Kulfötter. Ca mått längd 180, bredd 74 och höjd 214 cm. Nyckel finns.
Slitage. Sprickor och repor. Kompletteringar.