Boullearbete. Urtavla av förgylld mässing med porslinssiffror. Genombruten dekor av klassiska figurer. Glasade sidor. Listverk och dekor av förgylld mässing. Krönt av bevingad figur. Slagverk. Pendel finns. Höjd 84 cm. Nyckel finns.
Ej funktionstestad. Repor. Några dekorelement saknas. Några skador. Främre glasdörr saknas.