HUGO BIRGER, olja på duk, signerad.
Ormtjusare. Utförd i Tanger 1884. 60 x 85 cm.
Någon repa. Smärre krackelyr.
Tidigare i konsthandlare Gunnar Carlssons ägo, Karlskrona.
Privat ägo.
Sixten Strömbom, "Hugo Birger", 1947, omnämnd sid 191, avbildad halvsida sid 192 samt upptagen i katalogen som nr 160, sid 328.