TESERVIS, 8 delar, porslin, "Golden Garden", Lomonsov, Sovjetunionen, 1900-talets andra hälft.

Riklig dekor av fantasifåglar i underglasyrblått och guld. 5 tekoppar med fat, tekanna, sockerskål och mjölkkanna. Stämplade Made in USSR. Kannas höjd 14 cm.

Tekanna med skada. Slitage.

Lähtöhinta
1 500 SEK