SKRIVBYRÅ, empire, 1800-talets första hälft.
Mahognyfanér. Utdragslådor, varav den övre med klaff och bakomliggande skrivinredning. Beslag i mässing. Längd ca 107, djup ca 48, höjd ca 92 cm.
Slitage repor och nagg. Mindre renoverad, senare beslag. Fanérskador (varav en mer framträdande i vis skrivklaff). Nyckel saknas.