Mahogny. Rak form, skrivklaff med bakomliggande lådinredning. Bredd 117, djup 54, höjd 122 cm. Extra skiva för användning med benställning som bord medföljer. Nyckel finns.
Bruksslitage, skador, lösa delar, renoverat och kompletterat. Lås skadat, men ej låst.