Armband med stavformad jade och länkande plattor med kinesiska tecken i 14k guld, längd ca19vm. Brosch i förgyllt silver med infattad skuren jade, emalj och silverkulor, längd 6cm.
Armband med lagningar och bucklor på guld. Brosch med slitage, en silverkula saknas.