Svartlackerat med inläggningar i boulleteknik. Mässingsbeslag i form av lister, figurer, ansiktsmaskaroner m m. I sargen två lådor. L 165, b 96, h 75.
Fläckar, mässingsintarsian och sköldpaddsimitationen med skador och lagningar. Några småbitar saknas. Lacken med slitage.