Axel Sparre

(Ruotsi, 1652-1728)
Axel Sparre
(Ruotsi, 1652-1728)

AXEL SPARRE, 2 st, olja på duk, var av den ena signerad.

Föreställande Cecilia af Klercker född Trozelli och äkta man Nils Adolf Bernadotte af Klercker 77x66 80x65 cm.

Damporträttet med lagning. Retuscher. Färgbortfall.

Muut tiedot

Nils Adolf Bernadotte (son av Johan Christoffer) född 1841-10-08 i Ystad. Student i Lund 1859-05-15. Fanjunkare vid Kronprinsens husarregemente 1859-10-08. Officersexamen i Kristianstad 1861-04-20. Underlöjtnant vid nämnda husarregemente 1861-07-16. Löjtnant 1868-10-20. Ryttmästare 1884-07-10. RSO 1885-12-01. RSAOlkl 1888-07-27. Ledamot av styrelsen för Malmö spritförsäljnings AB 1890. Avsked ur krigstjänsten 1894-10-25. Död 1897-05-12 i Malmö.
Gift 1:o 1872-04-11 Helsingborg med Elise Marie Ståhle, född 1838-09-26 på överstelöjtnantsbostället Hjälmshult i Allerums socken, Malmöhus län, död i barnsäng tillika med barnet 1873-05-30 i Helsingborg. Dotter av majoren Isak Anders Ståhle och Elisabet Agneta Sjögren.
Gift 2:o 1880-03-12 i Norrköping med Cecilia Sofia Vilhelmina Trozelli, född 1858-03-13 på Mauritzholm i Örtomta socken, Östergötlands län, död 1937-11-14 i Bromma förs., Stockholms län. Dotter av löjtnanten Johan Henrik Vilhelm Trozelli och friherrinnan Amalia Sofia Margareta Sparre, nr 11

Lähtöhinta
3 000 SEK