FÅTÖLJ, "Safari", Kaare Klint, märkt Rud. Rasmussens snedkerier, Danmark. Formgiven 1933.
Ek, kanvas, detaljer och armlän i naturfärgat läder, lös stoppad dyna. Etikettmärkt.
Läder med slitage, krackelyr, ställvis torrt. Fläckar. Kanvas med fläckar och slitage.