Rektangulär, på svarvade ben. Med utdragslåda vid bordets ena kortända. Längd ca 122, bredd ca 86, höjd ca 48 cm.
Slitage, repor och stötskador. Sprickor. Smärre renovering och komplettering. Avkortade ben.