RÖKELSEKAR, gjutjärn, empirestil, 1900-tal första hälft.
Dekor av egyptiserande figurer. Sockel med etsad dekor. Höjd 27 cm.
Rost fläckar. Pelaren något löst sittande från sockeln. Smärre nagg. Senare ståltråds tillägg.