STOLAR, 8st, snarlika, sengustavianska, 1800-talets början.
Gråmålade, tre kannelerade spjälor i rygg med dekor av fåglar, skuren bladdekor, kannelerade ben, 4 stolar med hörnfleuroner respektive 4 med kannelerade hörn.
Senare tapetserararbete och måleri. Förstärkta. Sprickor i sarg. Färgbortfall. Slitage. Klädsel med fläckar.