SPEGEL, så kallad glasmästarspegel, Karl Johan, 1800-talets mitt.
Bronserat krön och kolonner. Dekor av svart och blåmålat glas bland annat med stjärnformat mönster. Höjd 113 cm.
Ett glasfält med smärre spricka. Slitage. Glas delvis anlupet.