Ek. Front med jalusi. 15 bakomliggande lådor. Brickmärkt. Bredd 40, djup 46, höjd 191 cm.
Sidor med borrhål. Krön med stötskador på sidorna samt smärre bortfall. Repor och slitage. Nederdelens låsdel saknas. Nyckel saknas.